Quinoa - zdravá obilovina

20.02.2014 18:55

Quinoa je obecně pokládána za obilovinu, ve skutečnosti se však jedná o semínka čilského merlíku. Tento 6000 let starý zázrak z jižní Ameriky má jedinečný nutriční profil. Obsahuje mj. nejvyšší hodnoty komplexních bílkovin (až 20 %) v porovnání se svými kolegy (rýže 7 %, jáhly 10 %, pšenice 14 %).  Neobsahuje lepek, alkalizuje organismus, je skvělý nejen při redukčních dietách a díky vysokému obsahu nutričních látek a zdravých tuků skvěle vyživuje organismus. Quinoa je též protizánětlivá a napomáhá i při snižování cholesterolu. Je vynikající pro všechny, kdo chtějí zdravě žít a být fit.

 

Ne nadarmo byla quinoa zlatem starých Inků, kteří věřili, že prodlužuje výdrž jejich bojovníků. Například proto, že ve 100 g obsahuje 25 % doporučené denní dávky železa. Železo je důležité tím, že podporuje červené krvinky a pomáhá při transportaci kyslíku v krvi, čímž také podporuje fungování mozku., který spotřebovává 20 % krevního kyslíku.

 

Quina obsahuje 49 % doporučené denní dávky hořčíku, který uvolňuje cévy a pomáhá jak při křečích, tak při migrénách. Při migrénách se quinoa uplatní i proto, že obsahuje velké množství riboflavinu (vitamín B 2; 19 % DDD ve 100 g). Riboflavin zlepšuje energetický metabolismus v buňkách mozku a svalů.

Quinoa je velmi všestranná potravina a hodí se jako skvělá náhražka obilovin.

Nejen, že obsahuje dvojnásobné množství vlákniny a až o 1/5 více bílkovin než většina běžných obilovin, ale také zdravé tuky (jako omega 3), antioxidanty a minerály (dvojnásobné množství vápníku budiž toho příkladem).

 

3× quinoa k snídani

    

  V zimě přijdou vhod teplé snídaně. Quinoa obsahuje kompletní bílkoviny, takže je vhodná pro vegany a vegetariány. Navíc je přirozeně bezlepková. Uvedené recepty neobsahují mléko, takže jsou vhodné pro osoby trpící různými alergiemi.

 

Suroviny na cca 4 porce:

  • 2 dcl quinoy
  • 4 dcl vody
  • špetka soli

 

1)   S ořechy

6 sušených datlů, nakrájených na kousky, 2 lžíce nasekaných mandlí a lískových ořechů, datlový sirup

2)   S ovocem

Na kousky nakrájený růžový grep, čtvrtka granátového jablka, lžíce sezamového semínka, čerstvá máta na ozdobu

3)   Slané

6 sušených rajčat, 3 lžíce mungo klíčků, lžíce rozdrcených lněných semínek, lístky bazalky

 

Příprava:

Quinou spaříme horkou vodou a pak vaříme v osolené vodě cca 15 minut. Pokud budeme připravovat sladkou variantu, můžeme přidat skořici a hřebíček.

Hotovou quinou smícháme s vybranými přísadami a podáváme. Je možné uvařit jí trochu víc a každé ráno si jen trochu ohřát a podle chuti doplnit ovocem nebo ořechy.

Quinoa se připravuje s vodou v poměru 1:2. Vždy ji před vařením řádně propláchněte. Po dovaření ji ochutnejte a pokud má nahořklou chuť tak ji jemně mněte a proplachujte pod tekoucí vodou do té doby než se tato lehká hořkost vytratí. Koření přidejte dle chuti a nebo na sladko vyzkoušejte červenou quinou s kokosem, chia semínky a kustovnicí čínskou či čerstvým ovocem.