20 vychytávek pro linii a zdraví s Dr.Gillian aneb Jak to v tom těle chodí..

10.04.2014 21:23

1. JEZTE VÍCE, NE MÉNĚ

 

Budete-li jíst méně, než je nutné k udržení základních metabolických pochodů, metabolizmus se vám zpomalí. Moji klienti povzbuzují svůj metabolizmus a udržují hladinu krevního cukru stabilní pomocí pravidelného zdravého stravování. To pomáhá i jako ochrana před záchvaty žravosti, neboť se člověk nikdy necítí úplně vyhladovělý.

 

2. UŽDIBOVÁNÍ JE V POŘÁDKU!

 

Dávejte si pozor na pozdně odpolední a večerní propady energie. Jestli chcete spálit nadbytečný tuk a ochránit své tělo před tím, aby ho nabralo zpátky, musíte stabilizovat svou hladinu krevního cukru. K tomu je potřeba, abyste jedli každé 2-3 hodiny, což zahrnuje také zdravé dopolední a odpolední svačinky. Půsty, přeskakování některých denních jídel a nadmérně omezující diety vám také pomohou shodit váhu, ale jen nakrátko. Jako první se ztrácí váha vody a svalovina. Jestliže limitujete příjem potravy, vaše tělo instinktivně vnímá, že přichází hlad, a přepne se na obranný chod v tom smysl, že zpomalí metabolismus a začne prakticky každou dostupnou kalorii ukládat v podobně tělního tuku. A ztrácet svaly je to poslední, co byste si mohli přát.

3. PIJTE VÍC.. VODY

 

Mezi jednotlivými jídly vypijte denně 8 sklenic vody. 20-30 minut před každým jídlem vypijte jednu velkou sklenici. Další vhodné tekutiny jsou bylinkové čaje a zeleninové šťávy. Jste-li fyzicky aktivní, měli byste pít ještě víc. Bublinkové limonády a štávy ani čaje a káva plné kofeinu se nepočítají. Nedostatek vody může metabolizmus zpomalit úplně stejně jako nedostatek jídla. A jelikož voda je pro tělo nejdůležitější živinou, zaměří se játra na její zadržování místo toho, aby se věnovala ostatním úkolům, jako např. spalování tuku. Dehydratace bývá navíc často mylně považováná za hlad, protože způsobuje bolest hlavy, nesoustředěnost a vyčerpanost. 

 

4. PŘI JÍDLE NEPIJTE PŘÍLIŠ

 

Během jídla nepijte nadměrné množství tekutin, a to ani čisté vody. Zhruba půl hodiny před jídlem vypijte velkou sklenici a pak už při jídle jen tak usrkávejte (nejlepší pokud je teplá), pokud se bez toho neobejdete. Sycené nápoje nepijte vůbec!

 

5. NEJPRVE SNĚSTE POLÉVKU

 

Před jídlem snězte nejdříve polévku. Výzkumy ukazují, že polévka před jídlem je vhodným příspěvkem k pocitu spokojenosti

 

6. ZJISTĚTE, CO VÁS ŽERE

 

Konzumace nezdravého jídla bývá mnohdy způsobena stresem, nudou, osamoceností, strachem, stístěností a dalšími emocemi. Naučit se vypořádat s vlastními emocemi bez pomocí jídla je velmi praktický krok k dlouhodobému udržení kýžené váhy.

 

7. ZPOMALTE

 

Jíst pomalu je jednou z metod, jež dokáže přispět k odstranění nadbytečných kilogramů. Je to proto, že od chvíle, kdy se pustíte do jídla, to mozku trvá 20 minut, než začne vysílat signály o nasycenosti. Rychlojedlíci často snědí víc, než skutečně potřebují, jěště dřív, než má tento 20-minutový sidnál šanci se vůbec ozvat. Zpomalte, jezte po malých kouscích a užijte a vyhutnejte si každé báječné sousto. Pomůžete tím i k efektivnějšímu zpracování živit. Když celé jídlo zhltáte, nemáte šanci všchny živiny řádně strávit. Při rychlém jedení se také přeplňuje žaludek, což způsobuje plynatost a nadýmání. Zvýšené tempo jídla rovněž pobízí k intenzivnějšímu dýchání. Mějte na paměti, že byste měli jíst pravidelně a pomalu, abyste tělu umožnili všechny živiny náležitě využít. 

 

8. JEZTE U STOLU

 

K jídlu si sedněte ke stolu. Chci, abyste se zaměřili na to, co jíte. Pokud si jídlo vezmete do křesla k televizi, budete příliš rozptýlení a na jídlo se pořádně nesoustředíte. U stolu budete jíst pomalu a cítit se sytější; kromě toho vzpřímené sezení napomáhá trávení. Pusťtě si příjemnou hudbu, naaranžujte si stůl i talíř pro potěšení. Neděljte ze sebe tupého přežvýkavce!

 

9. HÝBEJTE SE

 

Choďte pěšky na nákupy, sečte trávu a patra do kanceláře zdolávejte po schodech - i to se počítá a je to významný příspěvek k tomu, abyste byli celý den v pohybu. Pamatujte, že pohyb je život a čím víc se hýbete, tím víc kil jde dolů. 

 

10. NENAKUPUJTE HLADOVÍ

 

Protože to pak vždycky nakoupíte horu věcí, o kterých sami víte, že byste neměli. Snězte něco, ještě než vyrazíte, napište si seznam a toho se držze. 

 

11. BUĎTE PŘIPRAVENI

 

Buďte připraveni vyhnout se pokušení. Noste si s sebou do práce zdravé obědy a svačiny, jako třeba ovoce, kousky zeleniny s dipem, polévky, saláty, fazolové klíčky, ořechy, semena, žitný chléb, ovesné placky, avokáda, ořechová másla, zbytky od večeře a sáčky s bylinnými čaji. 

 

12. SYROVÉ JE DOBRÉ 

 

Pokaždé, když si něco uvaříte, snězte k tomu i něco syrového. Dokonce i když děláte polévku, je potřeba do ní na závěr vhodit syrové bylinky nebo zeleninu. Syrové potraviny jsou jediným zdrojem potravinových enzymů, které slouží jako katalyzátor pro udržení vitality i váhy. 

 

13. MIXUJEME!

Jezte co nejvíc mixovaných polévek, např. ze sladkých brambor nebo z dýňe. Jsou velmi snadno stravitelné. Také ovocné koktejly jsou výborné. Dělejte si je hlavně k snídani. 

 

14. SNÍDAT JAKO KRÁL 

Snídejte jako král, obědvejte jako královna a večeře jako nuzák. A vždycky dbejte na to, abyste k obědu snědli víc než k večeři. 

 

15. DOPLŇKY

 

Vitamin B Komplex - nezbytný pro dobře fungující metabolismus cukrů a bílkovin.

Kozinec - ve spolupráci s vitaminem B podporuje funkci nadledvinek, což je klíčový orgán pro kontrolu váhy

Kelp - pomáhá činnosti štítné žlázy a procesu hubnutí

Výťažek z aloe vera - mmá čistící a uklidňující účinek na žaludek

Trávicí enzymatické doplňky - podbporují vstřebávání živin a potlačují chuť k jídlu

Konopní semínka a konopní olej - poskytují přesně správnou kombinaci esenciálních mastných kyselin pro podporu metabolismu a hubnutí

Spirulina - bohatá na bílkoviny, což přispívá k regulaci výkyvů hladiny krevního cukru a chrání před nekontrolovatelnou chutí k jídlu

Čaj z malinového listí - může pomoci k potlačení chuti k jídlu - a taky sám dobře chutná 

 

16. VČAS NA KUTĚ!

 

Choďte spát do půl jedenácté.  Játra a žlučník potřebují pro svou detoxikační činnost dobu mezi 23:00 a 2:00. Zdravá játra pomáhají udržovat stabilní váhu. Vědecké výzkumy udokazují, že spánek před půlnocí a pravidelnost v odchodu na lůžko a ve vstávaní jsou pro tělo nejzdravější. Spánku potřebujeme solidních osm hodin. Únava zpomaluje metabolismus a může ovlivňovat i to, jaké s vybíráte jídlo - nutí vás do kalorií a tučných jídel ve snaze dosáhnout rychlého, krátkodobého energetického stimulu. 

 

17. JEZTE V PRAVIDELNOU DOBU

 

S nažte se jíst snídani, oběd, večeři i svačiny každý den zhruba ve stejnou dobu. Nepravidelné stravování může vést k nadýmání. Když necháváte žaludek po dlouhou dobu prázdný, sekrece trávicích enzymů se zpomaluje. Nepravidelné stravování hraje roli také ve zmatečné oscilaci krevního cukru - a máte-li si udržet náladu i váhu, potřebujete mít hladinu krevního cukru stabilní. 

 

18. VEČEŘE VČAS

Večeře by se pokud možno nemělo později než v 18 až v 19 hodin večer. Samozřejmě pokud nemáte zájem tloustnout a cítit se jako mátohy. :)

 

19. JEZTE KLIDNÍ

 

Když jste rozrušení, počkejte, až to přejde nebo se to ztlumí, a pak teprve se dejte do jídla. Nesnaže se spořádat kompletní jídlo, když jste vystresovaní nebo vyvedení z rovnováhy. V takovém dni je nejlepší volbou zeleninová šťáva nebo jednoduchá polévka,protože jsou velmi dobře stravitelné. 

 

20. ODHOĎTE SVOJE SLUPKY 

Za celá ta léta, co pracuji s lidmi, kteří touží zhubnout, jsem ani jednou nikoho nezvážila. Lidé jsou ž příliš posedlí hmotností. Já na váhu kašlu. Místo toho vám nabízím úplně nový životní styl. Nikdy nikoho nevážím ani nikoho nenutím do počítaní kalorií nebo měření porcí. Chcete-li dosáhnout pozitivního, cituplného vztahu se svým jídlem, musíte na něj začít nahlížet úplně jiným způsobem. Snažíme se pomoc našemu tělu nalézt přirozenou váhu. Věčné škrcení porcí a šetření kaloriemi, abychom si pak mohli dát něco nezdravého, je přímá cesta do pekel. Dejte si pohov s vážením a počítáním (stres!)  a uvolněte se.